У світі (насамперед у Китаї) два місяці триває епідемія коронавірусної інфекції. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, загальна кількість заражених коронавірусом SARS-CoV-2 становить майже 82 тис. осіб, понад 2,7 тис. загинуло. Відомо, що за кордоном вірусом заразилися п’ятеро українців: четверо – у Японії й один – в Італії. В Україні наразі немає підтверджених випадків COVID-19, проте в госпіталізовано двох людей. 

Що ми знаємо про коронавірус SARS-CoV-2?

У сімейство коронавірусів внесено приблизно 40 видів РНК-вмісних вірусів, які вражають людину і тварин. Найвідоміші з них – це вірус SARS-CoV (збудник атипової пневмонії, спалах якої було зафіксовано в Китаї у 2002–2003 роках), MERS-CoV (збудник близькосхідного респіраторного синдрому, пік захворюваності на який припав на 2015 рік) і SARS-CoV-2, виявлений у грудні минулого року в Китаї (зумовлювана ним хвороба називається COVID-19).

Коронавірусами SARS-CoV, MERS-CoV і SARS-CoV-2 люди вперше заразилися від тварин. Джерелом перших двох, за даними ВООЗ, стали квіти та верблюди. У випадку із SARS-CoV-2 у ланцюжку передавання були задіяні летючі миші, змії та панголіни (у Китаї їхнє м’ясо вважають делікатесом). Від якої з цих тварин заразилася людина, поки точно не відомо.

Які симптоми у COVID-19?

За інформацією ВООЗ, найпоширеніші симптоми – гарячка, втома і сухий кашель. Деякі пацієнти відчувають головний біль, біль у горлі, може бути нежить, діарея. У деякої кількості інфікованих хвороба протікає зі слабко вираженими симптомами або взагалі без них.

Отже, COVID-19 дуже схожа на сезонний грип.

Наскільки небезпечна коронавірусна інфекція? Кажуть, не небезпечніша за звичайний грип

ВООЗ стверджує, що в більшості інфікованих хвороба протікає в легкій формі і приблизно 80% пацієнтів видужує без будь-якого спеціального лікування. Приблизно в кожного шостого (у ≈16% пацієнтів) коронавірус зумовлює серйозні ускладнення. Померло від інфекції приблизно 2% хворих, переважно це літні люди, які входять до групи ризику і під час захворювання на сезонний грип.

“Перебіг хвороби залежить від імунітету людини. Більшість людей, які померли внаслідок зараження коронавірусом, мали проблеми зі здоров’ям. Серед померлих багато людей літнього віку із хронічними захворюваннями”, – пояснюють в українському Міністерстві охорони здоров’я.

Для порівняння, від атипової пневмонії у 2002–2003 роках померло майже 900 людей із 8,5 тис. інфікованих, від близькосхідного респіраторного синдрому померло трохи менше ніж половина від хворих (приблизно 900 летальних випадків на 2,5 тис. випадків захворювання). Щорічні епідемії грипу, заоцінками ВООЗ, призводять до 3–5 млн випадків тяжкої хвороби і до 290–650 тис. випадків смерті.

Утім легковажно ставитися до коронавірусної інфекції не варто. Епідеміолог із Пізанського університету П’єр Луїджі Лопалько пояснював: коронавірус небезпечний тим, що поширюється в “незайманому середовищі”, тобто в популяції, яка не має до нього імунітету.

Як передається коронавірус і як від нього захиститися?

Спочатку медики вважали, що SARS-CoV-2 може передаватися від тварини до людини. Тепер достеменно відомо, що це не так: вірус передається від людини до людини. Згідно з висновками ВООЗ, основний шлях передавання інфекції – краплинний, і повітрям вірус практично не передається. Згідно з попередніми висновками, поза організмом носія вірус може виживати не більше ніж кілька годин. Отже, найвищий ризик заразитися – це контакт із краплями рідини, які поширює хворий (наприклад, коли чхає або кашляє).

Якихось спеціальних заходів профілактики COVID-19 або ліків проти коронавірусу з доведеною ефективністю наразі не існує.

Щоб знизити ризик зараження, ВООЗ рекомендує дотримуватися базових правил гігієни:

  • регулярно мити руки з милом або використовувати спиртовмісний антисептик (дезінфікувальні засоби, за попередньою інформацією, ефективно знищують вірус);

  • під час кашлю та чхання прикривати рот і ніс серветкою або згином ліктя; після цього серветку відразу викинути, а руки вимити;

  • дотримуватися дистанції і триматися від людей (особливо від хворих) на відстані щонайменше 1 м;

  • за можливості не чіпати руками очі, ніс і рот – це стандартний шлях потрапляння вірусу в організм через заражені поверхні (тому так важливо мити руки);

  • не їсти продукти – особливо тваринного походження – без їх термічної обробки (так, імовірно, сталося перше зараження коронавірусом).

Медичні маски, на які в Україні спостерігається підвищений попит, як засіб захисту від коронавірусної інфекції малоефективні. ВООЗ та МОЗ України рекомендують надягати маски тим, хто заразився, щоб не поширювати інфекцію. Як пояснював в інтерв’ю Дмитрові Гордону відомий український педіатр Євген Комаровський, від інфекції захищають респіратори з рівнем захисту FFP3 (один такий респіратор коштуєприблизно 150–200 грн).

Що таке коронавірус та яка ситуація в Україні?

Що таке коронавірус?

Коронавіруси — це велика родина респіраторних вірусів, які можуть спричиняти захворювання різного ступеню тяжкості: від звичайної застуди до тяжкого гострого респіраторного синдрому.

Захворювання, яке викликав новий коронавірус, називається COVID-19.

Чи є в Україні зареєстровані випадки захворювання, викликаного новим коронавірусом? 

В Україні зареєстрований один випадок захворювання на COVID-19. Хворий госпіталізований 29 лютого.

Недуга виявлена у чоловіка, який у лютому здійснював поїздку до Італії. Усі контактні особи знаходяться під наглядом лікарів-епідеміологів. Зразки аналізів відправлені до ВООЗ.

Наскільки захворювання, викликане новим коронавірусом, небезпечне? 

20% від усіх випадків захворювань, викликаних новою коронавірусною інфекцією, є тяжкими і лише близько 3%потребують реанімаційних заходів.

Україна готова надавати таку допомогу у відділеннях інтенсивної терапії.

Скільки триває інкубаційний період захворювання, викликаного новим коронавірусом?

Інкубаційний період — це період часу між зараженням і появою клінічних симптомів хвороби.

За рекомендацією ВООЗ, термін спостереження за особами, які контактували з пацієнтами з підтвердженою інфекцією,становить 14 днів. 

Чи готова Україна до випадків захворювання, викликаного новим коронавірусом?

Так, Україна має чіткий план дій. Медична система України готова реагувати на можливі випадки COVID-19 та надавати кваліфіковану медичну допомогу.

В Україні близько 12-ти тисяч місць в інфекційних стаціонарах, близько 2-х тисяч лікарів-інфекціоністів та 5-ти тисяч медперсоналу. В українських лікарнях є інфекційні бокси. Система діагностування захворювання налагоджена.

Чи є ліки від захворювання, викликаного новим коронавірусом?

Наразі рекомендованих лікарських засобів, призначених для профілактики чи лікування інфекції, не існує.

Пацієнтам надається симптоматичне лікування.

Чи достатня кількість інфекційних боксів, якщо почнуться масові випадки фіксації COVID-19?

Інфекційні бокси використовуються тільки на початкових стадіях розвитку спалаху або епідемії, надалі використовуються всі ліжка інфекційного стаціонару. Надалі перепрофільовуються інші заклади охорони здоров’я. Це світова практика. 

Скільки в Україні апаратів штучного дихання? Чи достатньо їх?

В Україні тільки в інфекційних лікарнях 605 апаратівштучного дихання. Цього достатньо. За потреби будуть залучені апарати штучного дихання з інших лікарень. 

Що з захисними костюмами? Масками дійсно не обійтися?

Україна забезпечена достатньою кількістю засобів індивідуального захисту. Медична маска допомагає обмежити поширення вірусу, якщо ви захворіли. Важливо дотримуватися гігієни рук та органів дихання, а також уникати тісних контактів з людьми, що мають симптоми захворювання. 

Чи є в Україні тест-система для виявлення нового коронавірусу?

Україна закупила тест-систему для виявлення нового коронавірусу. Тест-система та реагенти розраховані на обстеження 960 осіб, чого вистачить до моменту отриманнячергових реагентів. Лабораторному діагностуванню на новий коронавірус підлягають лише випадки, які чітко підпадають під критерії ВООЗ як підозрілі.
Захворювання, викликане новим коронавірусом,не можна називати «смертельним», адже летальність складає 3,4%

Як передається захворювання?

Наразі відомо, що COVID-19 передається краплинним та контактним шляхами

Вірус не циркулює у повітрі, а передається від людини до людини

Вірус не здатний переміщатись на далекі відстані. Він є тільки в крапельках, які людина видихає під час кашлю чи чхання.Відстань – це гарантія безпеки. Це фактор переривання епідемічного ланцюга. Тому заразитись неможливо навіть від інфікованої людини, якщо ви знаходитесь на відстані понад 1,5 м. 

Переважає контактний шлях зараження

Найчастіше вірус потрапляє на слизові оболонки носа, очей через руки або інші предмети (хустинку, рукавиці) після торкання до об’єктів (тварин, м’яса, риби, дверних ручок, поручнів), забруднених виділеннями з дихальним шляхів хворого чи інфікованого. 

Чи можна заразитись від тварин?

Наразі немає підтверджень, що домашні тварини, наприклад, собаки або коти, можуть бути переносниками нового коронавірусу. Проте після контакту з домашніми тваринами рекомендуємо мити руки водою з милом. Це захистить вас від низки поширених бактерій, таких як кишкова паличка та сальмонелла, якими людина може заразитися від домашніх тварин. 

Чи передається вірус через фрукти?

Фрукти – непридатне середовище для тривалого виживання вірусу. Немає жодних даних про передачу вірусу через фрукти. Нагадуємо, що фрукти необхідно ретельно мити, але це стандартна рекомендація.

Скільки вірус живе на поверхнях? Чим можна вбити вірус?

Вірус може зберігати життєздатність на поверхнях від 3-х годин до декількох днів. Конкретні терміни залежать від низки умов. Наприклад, тип поверхні, температура і вологість навколишнього середовища. Тому важливо дезінфікувати поверхні, ручки дверей, техніку тощо.

Чи безпечно отримувати посилки з країн, де зареєстровано випадки захворювань, спричинених новою коронавірусною інфекцією ?

Так, цілком. Неможливо заразитися COVID-19 через посилку. ВООЗ не рекомендує жодних обмежень щодо торгівлі та переміщення товарів із КНР. Доставка поштових відправлень із КНР та в КНР здійснюється у штатному режимі.

Як відбувається діагностика?
Тест-система
На початковій стадії захворювання, спричинене новим коронавірусом, має такі ж симптоми, як інші гострі респіраторні захворювання. Визначити можуть тільки спеціальні тести.
Симптоми
Кашель, біль у горлі, риніт, лихоманка та утруднене дихання. Сухий кашель, чхання, біль у грудині. У деяких випадках — діарея або кон’юнктивіт.
Ускладнення
У 80% людей захворювання проходить у легкій формі. Новий штам коронавірусу може викликати тяжку форму пневмонії. У цьому його небезпека.
Вчасне діагностування
Якщо ви протягом останніх 14-ти днів повернулись із країни, в якій зафіксовані випадки захворювань на COVID-19 або ж спілкувались із інфікованою людиною, зверніться до лікаря та повідомте йому про це. 

Інформація про тест-систему
для дослідження на COVID-19

Що робити, якщо в місцевій лікарні не знають нічого про дослідження на наявність COVID-19? 

Діагностика буде здійснюватися виключно у випадках, які відповідають епідеміологічному та клінічному визначенню хвороби, зазначених у рекомендаціях ВООЗ. Тестування буде проводити вірусологічна референс-лабораторія Центру громадського здоров’я України. Купити тест-систему для самостійного користування неможливо.

Яку саме тест-систему купила Україна? 

Україна купила тест-систему для виявлення COVID-19 унімецького виробника, сертифікованого ВООЗ. Реагенти у складі тест-системи дозволяють провести лабораторну діагностику нового коронавірусу на сучасному рівні. Набори розроблені в Німеччині з максимально можливим профілем виявлення для достовірного визначення зазначеного виду коронавірусу. У подальшому планується надходження додаткових реагентів від ВООЗ.

Скільки часу триває тест на новий коронавірус?

До отримання результату проходить орієнтовно 5-6 годин.

Чи є в регіонах тест-система для виявлення нового коронавірусу?

Тест-система знаходиться у вірусологічній референс-лабораторії Центру громадського здоров’я. Рішення щодо дослідження приймають лікарі. Вони мають чіткий алгоритм дій.

Чи можу я самостійно зробити тест?

Купити тест-систему для дослідження на наявність нового коронавірусу для самостійного користування неможливо.

Коли будуть результати дослідження на наявність захворювання, спричиненого новим коронавірусом, у людей, які перебувають в обсервації? 

Результати вже готові. Усі евакуйовані, екіпаж та персоналздорові.

Хто є групою ризику?

Перебіг хвороби залежить від імунітету людини

Люди похилого віку

Вразливою групою є люди похилого віку та люди з хронічними хворобами і слабким імунітетом – вони більш схильні до розвитку тяжких захворювань. 

Медичні працівники

Після фіксації випадків захворювань, спричинених новим коронавірусом, вразливою групою є медичні працівники.

Особи, які мали прямий фізичний контакт із хворим

Прямий фізичний контакт із хворим або з інфекційними
виділеннями. Наприклад, через рукостискання.
 

Особи, які перебували у закритому середовищі
з хворими

Особи, які перебували у закритому середовищі з хворими на COVID-19 на відстані до 2-х метрів та довше 15-ти хвилин. 

Як себе захистити від вірусних інфекцій

Зміцнюйте імунітет
та слідкуйте за самопочуттям

Повноцінне харчування, здоровий сон, фізичні вправи та водний баланс організму

Вчасно звертайтеся до лікаря 

У разі появи перших симптомів ГРВІ невідкладно зверніться до свого сімейного лікаря.
Мийте часто руки з милом упродовж 20-ти секунд

Або користуйтесь антисептиком, вміст спирту в якому не повинен бути менше 60-80%

Уникайте контакту
з людьми із симптомами ГРВІ
З тими, хто має симптоми застуди. Мінімальна дистанція — 1,5 метра 
Термічно обробляйте продукти

Не їжте сире м’ясо, м’ясні субпродукти та яйця

Уникайте дотиків до свого обличчя

Не торкайтеся брудними руками своїх очей, носа та рота