Останнім часом в Україні розвивається мережа лікувальних закладів для наркозалежних, які вживають опіоїди, себто наркотики з групи героїну, морфіну, і тому подібних. Не стоїть осторонь цієї справи і Обухів. Тридцятого червня минуло року при наркологічному кабінет районної лікарні відкрився сайт (кабінет) замісної підтримувальної терапії. Що ж воно таке? Для чого цей сайт і ця терапія?

Не секрет, що всякому наркозалежному для уникнення наркотичного похмілля необхідне регулярне вживання психоактивних речовин. А вони, зазвичай, коштують недешево. Тому залежна людина для добування дози спочатку продає свої статки, потім статки своєї сім’ї, а далі змушена добувати їх злочинними шляхами: шахрайством, крадіжками, розбоєм, нерідко з вбивствами. Це виключає таких людей із соціуму, або доводить до ув’язнення чи смерті. Окрім цього, куплені таким чином «вуличні» наркотики не бувають якісними, вони часто містять токсичні домішки, які труять організм і споживачі цієї гидоти стають каліками. До того ж, особи, що хворіють на опіоїдну залежність потребують особливої уваги з боку держави не лише через медичну та соціальну значимість проблеми, але й тому, що практика введення наркотиків шприцами створює величезний ризик розповсюдження ВІЛ інфекції, туберкульозу, вірусних гепатитів та інших захворювань не лише в середовищі наркоманів, а й серед населення загалом.

Замісна підтримувальна терапія дозволяє наркозалежному, зареєструвавшись в наркологічному кабінеті, офіційно отримувати лікувальні наркотичні препарати в таблетках (метадон та бупренорфін), що сприяє відмові від ін’єкцій, нейтралізує наркотичний голод і звільняє від постійного головного болю: де дістати гроші на чергову дозу та де її знайти. Ці препарати перші пів року видаються і вживаються на сайті щоденно в присутності медперсоналу. Якщо пацієнт не порушує умов угоди, яка підписується на початку лікування, то через півроку він може отримувати препарати до десять днів для самостійного прийому. Цей лікувальний наркотик відносно безпечний, він виробляється на сертифікованому виробництві і позбавлений токсичних домішок. Крім того ця терапія сприяє відмові або зменшенню вживання нелегальних опіоїдів та інших психоактивних речовин, а також знижує кримінальну активність в середовищі наркозалежних, бо відпадає потреба в злочинному добуванні грошей та наркотиків. Отож, залежні поступово відновлюють зв’язки з соціумом. Дружина одного з пацієнтів сказала, що її чоловік, отримуючи замісну терапію, потроху стає схожим на людину.

Перебування в програмі ЗПТ підвищує рівень самооцінки хворих, рівень турботи про своє здоров’я, прихильність до прийому ліків від ВІЛ інфекції, туберкульозу, вірусних гепатитів та інших хвороб. Серед учасників ЗПТ виявляються ВІЛ, туберкульоз, вірусні гепатити та інші небезпечні хвороби, на які раніше пацієнти не звертали уваги. Так, наприклад, пацієнт роками ігнорував трофічні виразки у себе на ногах, а після початку ЗПТ почав турбуватися про своє здоров’я і лікувати їх. Інший наркозалежний, у якого більше року тому була виявлена ВІЛ інфекція, не вважав за потрібне її лікувати. Його життя було пропащим і лише після початку ЗПТ він почав приймати ліки від ВІЛ. А регулярний прийом цих ліків попереджує настання СНІДу, людина може прожити довге життя, почуваючись цілком здоровою. І, що дуже важливо для оточуючих – хворий перестає бути заразним.

За півроку роботи сайту було виявлено у двох хворих відкриту форму туберкульозу, в інших двох – ВІЛ інфекцію, більше як у десятка – гепатит С, не кажучи про інші чисельні болячки.

За даними Обухівського районного управління поліції за друге півріччя 2019 року було відкрито 52 кримінальні провадження за злочини, пов’язані з незаконним обігом наркотичних речовин. За аналогічний період 2020 року, коли працював наш сайт – 25 таких проваджень. Тобто у місцевих правоохоронців стало вдвічі менше роботи такого профілю.

До початку роботи нашого сайту чимало наркозалежних обухівчан та жителів району їздили по метадон до Києва, де у приватних сайтах їм виписували платні рецепти, потім купували в аптеках ці ліки. Так, наприклад, для отримання десятиденного запасу метадону вони змушені були викладати щоразу не менше шести сотень гривень.

Зараз, завдяки роботі сайту, наркозалежні, які зареєстровані на ЗПТ, отримують призначений їм препарат безкоштовно.

З Нового року на сайті приступила до роботи соціальна працівниця з Всеукраїнської благодійної організації «Конвіктус-Україна», яка буде надавати психосоціальні послуги учасникам програми ЗПТ. Останнім часом працівники сайту сприяли отриманню паспортів громадянина України двома пацієнтами, ще одному надається допомога в оформленні інвалідності, а багато з них, завдяки перебуванню на сайті, уже влаштувалися на роботу.

Сьогодні в Обухівському сайті замісної підтримувальної терапії отримують допомогу 62 особи. Серед них дев’ятнадцять людей з ВІЛ інфекцією (противірусну терапію приймають усі), вісімнадцять з вірусним гепатитом С та четверо з туберкульозом.

Усім пацієнтам, які поступають на програму нашого сайту, ми повідомляємо, що завершальним етапом лікування буде вихід із системи залежності від опіоїдів. Цей вихід може бути швидким або ж повільним, коли дози метадону будуть зменшуватися тривалий час.

…«Подивіться у вікно, вже повертає на весну, все пробуджується і оживає, – кажемо нашим підопічним, – живіть у гармонії з природою, звільняйтесь від наркотичної сплячки». І багато з них твердо налаштовані на весну вирватися від цього Молоху.

Євгенія Карлюк – психіатр-нарколог,

Людмила Титаренко – фтизіатр,

Володимир Чернюшок – інфекціоніст,

Петро Федь – нарколог.